Charakteristiky detskej kože

Ihneď po narodení je koža dieťaťa pokrytá belavým povlakom, plodovým mazom (vernix caseosa). Chráni kožu plodu už v maternici, napríklad pred bakteriálnymi infekciami. Funkcie a štruktúry kože hneď po narodení ešte dostatočne nefungujú.

Koža novorodenca je relatívne suchá. Po asi dvoch až štyroch mesiacoch sa  mení mierne šupinatá koža dojčaťa na typickú detskú kožu.

V dôsledku zníženej tvorby mazu a slabšej funkcie potných žliaz má detská koža tendenciu k vysušovaniu. Okrem toho je tenšia ako u dospelých a jej bariérová ochranná funkcia ešte nie je celkom vyvinutá. Takmer každé štvrté dieťa v západných štátoch trpí atopickou dermatitídou. Ich koži chýbajú, často na genetickom podklade, dôležité lipidy a hydratačné faktory, koža stráca viac vody, a preto sa ľahko dehydruje. Práve deti s atopickou dermatitídou trpia následkami narušenia kožnej bariéry a ich koža je neustále podráždená a zapálená. Mimoriadne nepríjemné pre deti je svrbenie, ktoré často vyvoláva „začarovaný kruh“. Tieto príznaky sa dajú prerušiť iba medikamentóznou liečbou. Dôsledná základná starostlivosť môže predĺžiť prestávky medzi atakmi atopickej dermatitídy, ktoré sú sprevádzané intenzívnym svrbením a zmierniť aj samotné vzplanutia.

Rozhodujúce je pravidelné ošetrovanie, najlepšie 2x denne, prípravkami vhodnými pre deti (už od narodenia) a atopikov.