Kožné ochoreniaCITLIVÁ KOŽA

Pod „citlivou kožou“ rozumieme stav kože, pri ktorom postihnutí reagujú rýchlejšie a „podráždenejšie“ na podnety rôzneho druhu. Často trpia začervenaním kože, opuchmi, olupovaním kože a sú náchylní na ekzémy – neinfekčné zápalové reakcie kože. S tým často ide ruka v ruke svrbenie, pálenie a pocit napnutia kože.

Citlivosť našej kože je ovplyvnená jej individuálnym stavom, ale aj rôznymi vonkajšími faktormi, napr. klimatickými či podmienkami na pracovisku. Ale aj ľudia s normálnou kožou, ktorí sú v častom kontakte s vodou či rozpúšťadlami, môžu byť náchylnejší na precitlivenosť kože.

Zvýšenú citlivosť kože môžu spôsobovať aj iné ochorenia ako cukrovka (diabetes mellitus), poruchy funkcie obličiek alebo užívanie niektorých liekov.

Suchá koža

Suchá koža je výsledkom nedostatku vlhkosti vo vonkajšej (rohovinovej alebo stratum corneum) vrstve buniek kože. Existuje veľa možností liečby, je však nevyhnutné pochopiť tento stav kože, aby sa pre vás našla správna forma liečby.

ČO JE „SUCHÁ KOŽA"?
Keď rohovinová vrstva epidermis (pokožky) stráca vlhkosť, koža stráca tiež pružnosť, je suchá, popraskaná, chrastavá a niekedy aj svrbí. Vrchné vrstvy kože obsahujú prirodzené látky zadržiavajúce vodu (tzv. prirodzený hydratačný faktor), vrátane urey, ktorá bráni vode presakovať z nižších vrstiev kože. Voda je viazaná v rohovinovej vrstve v dvojvrstve lipidov, ktoré spomaľujú stratu vody z kože.

Koža vysychá, keď sa z vrchnej vrstvy odparí priveľa vody. Tento proces sa s pribúdajúcim vekom zosilňuje a podporuje ho časté umývanie horúcou vodou a mydlom, pretože sa tým odstraňuje prirodzený lipidový film kože. Suchá koža je tiež príznakom rôznych kožných ochorení, vrátane atopickej dermatitídy (vrodeného ekzému), ichtyózy (ichthyosis vulgaris) a lupienky (psoriázy).

Suchá koža je napnutá, drsná, šupinatá a je citlivá. Nedostatok prirodzených hydratačných faktorov a kožných lipidov spôsobuje zvýšenie straty prirodzenej vlhkosti kože. Tak sa dostáva do ohrozenia ochranná funkcia kože. Ak ubudne ešte viac vlhkosti a zároveň môžu do nej ľahšie prenikať alergény, nečistoty, špina, prach a baktérie, stráca koža svoju dôležitú funkciu bariéry, je zraniteľnejšia patogénmi a čoraz viac náchylná k zápalom. Faktory, ako napr. poveternostné podmienky, užívanie niektorých liekov, nesprávna starostlivosť o kožu, výživa, alebo genetická predispozícia to môžu ešte posilniť. Suchosť kože je vyvolaná mnohými vnútornými a vonkajšími faktormi.

K VNÚTORNÝM FAKTOROM O. I. PATRÍ:

 • genetická predispozícia

 • niektoré choroby (napr. atopická dermatitída, ichtyóza, diabetes mellitus, niektoré ochorenia obličiek a pečene)

 • starnutie a s nimi súvisiace zníženie produkcie mazu a zníženie kapacity viazania vody

 • hormonálne vplyvy v puberte a v tehotenstve

Taktiež nesprávna výživa a nedostatočný príjem tekutín, ako aj stres a emocionálne tlaky môžu spôsobiť prejavy suchej kože.. Prispievajú k tomu aj chemikálie v práci a v domácnosti, tiež chyby v starostlivosti o kožu a pri jej čistení, napr. častý, dlhý alebo veľmi horúci kúpeľ, používanie nevhodných čistiacich a kozmetických prípravkov.

EXTERNÉ FAKTORY O. I. SÚ:

 • environmentálne faktory, ako napr. meniace sa ročné obdobia a klimatické podnety, akovysoká teplota, nízka vlhkosť vzduchu, alebo silný vietor
 • intenzívne opaľovanie sa alebo solárium

 • niektoré lieky

 • nesprávna starostlivosť o kožu

POSTIHNUTIE SA PREJAVUJE SUCHOU, RESP. EXTRÉMNE SUCHOU KOŽOU:

 • pocitom napätia

 • šupinatosťou

 • drsnosťou

 • svrbení

 • praskaním a sčervenaním kože

Na preventívnu a upokojujúcu starostlivosť pri individuálnych stavoch suchej a šupinatej kože sa odporúčajú hydratujúce a premasťujúce látky (emulzie a krémy). Hydratujú suchú kožu, znižujú pocit napätia a upokojujú sčervenenú kožu.

MOŽNOSTI LIEČBY SUCHEJ KOŽE
Štandardnou liečbou všetkých stavov suchej a šupinatej kože sú hydratujúce a premasťovacie látky (emulzie a hydratačné krémy). Vyhladzujú a upokojujú suchú kožu a dodávajú jej vlhkosť. Hydratačné látky, aby boli účinné, sa musia aplikovať pravidelne. Nie všetky majú rovnakú účinnosť. Obsahujú širokú škálu rôznych prísad, pričom niektoré typy suchej kože reagujú lepšie na určitú hydratujúcu látku než na ostatné.

Atopická dermatitída

Atopická dermatitída je chronické, zápalové kožné ochorenie, obvykle sprevádzané suchou kožou, silným svrbením a opakujúcim sa sčervenaním a inými zápalovými prejavmi. Vyskytuje vo všetkých vekových skupinách, najčastejšie v dojčenskom a detskom veku (5–20 %) so vzostupným trendom, väčšinou v industrializovaných krajinách. Hlavnými príčinami vzniku tohto kožného ochorenia, ktoré sa prejavuje v rôznych podobách, sú genetické a environmentálne faktory, ako aj oslabený imunitný systém.

Keďže je pri atopickej dermatitíde narušená bariérová funkcia kože, najčastejším symptómom je suchá koža, ktorá reaguje mimoriadne citlivo na alergény z prostredia, podráždenie, infekcie, ako aj na klimatickú a psychickú záťaž. Atopická dermatitída sa prejavuje tzv. vzplanutiami (zhoršením stavu) a významne ovplyvňuje kvalitu života pacientov. Tieto „vzplanutia“ môžu byť vyvolané/alebo zosilnené určitými provokačnými faktormi. V priebehu akútneho zhoršenia stavu sa rozvíjajú sčervenané, veľmi svrbivé miesta, ktoré môžu po silnom poškriabaní spôsobiť vývin dermatitídy / ekzému s mokvaním a chrastami.

Pacienti s atopickou dermatitídou často trpia okrem podráždenia kože nepokojom a nespavosťou, čo dodatočne významne ovplyvňuje kvalitu ich života.

AKO SA LIEČI ATOPICKÁ DERMATITÍDA?
V súčasnosti neexistuje na túto chorobu žiadny liek. V chronickej fáze ochorenia je dôležité zlepšiť bariérovú funkciu kože každodenným používaním emoliencií.

V akútnej fáze ochorenia by sa mal stav konzultovať s dermatológom, ktorý v závislosti od stavu kože spravidla (dočasne) nasadí protizápalovú liečbu.

Vylúčením spúšťacích faktorov (environmentálnych škodlivín, spôsobujúcich podráždenie, alergénov, emocionálneho stresu, potenia, infekcie) bránime výskytu „vzplanutí“ ochorenia. Pre dosiahnutie čo najlepších možných výsledkov by mal dermatológ určiť individuálnu terapiu.